Antrasis mobilumo vizitas Turkijoje

LogosBeneficairesErasmus RIGHTfunded

1 (29)Kovo 23-29 dienomis Erasmus + KA229 projekto “Old places-new spaces”  narės lankėsi  Trabzono Sosyal Bilimler licėjuje, Turkijoje.

Pirmoji mobilumo dieną prasidėjo ,,ledo šildymo” veiklomis mokyklos kieme. Šių veiklų tikslas - geriau susipažinti su projekto dalyviais iš partnerių mokyklų. Žaisdami įvairius žaidimus sužinojome apie dalyvių pomėgius, mokyklas, šeimas ir daug kitų dalykų. Po to turkų mokiniai ir mokytojai  svečiams parodė savo mokyklą. Tai viena iš geriausių Trabzono mokyklų. Joje mokosi šiek tiek daugiau nei 400 iš 10 procentų gabiausių Trabzono mokinių, kurie atrenkami po nacionalinio žinių patikrinimo 8 klasėje. Mokyklos 3 ir 4 aukštuose yra internatas, kur gyvena pusė mokyklos mokinių. Po pietų mokyklos valgykloje susitikimo dalyviai pristatė savo mokyklas. Vakare mokiniai tęsė pažintis- pasakojo vieni kitiems apie savo šalių kultūrą, papročius, mokė vieni kitus  žodžių ir frazių skirtingomis kalbomis prie bendro vakarienės stalo.

Antroji mobilumo diena prasidėjo ,,lobių medžiokle” mokykloje.  Mokiniai ieškojo paslėptų QR kodų, o po jais buvo užkoduoti klausimai apie švietimo sistemą. Atsakinėdami į juos dalyviai susipažino su partnerių šalių ugdymo proceso panašumais ir skirtumais.
Antroji dienos dalis buvo skirta  susipažinimui su Trabzono miestu : Atatiurko paviljonu ir jo istorija, Mergelių vienuolynu ant Boztepės kalno,  nuo kurio atsiveria viso miesto panorama, Sofijos soboru ir Trabzono senamiesčiu. Oras nelepino, tad šildėmės šilta turkiška arbata.

Dvi kitos susitikimo dienos buvo skirtos išvykoms. Šeštadienį aplankėme Sumelos vienuolyną, ant Melos kalno uolų. Šis vienuolynas laikomas vienu ekstremaliausių pasaulyje, nes yra  1200 m aukštyje ir virš jo kabo didžiulės uolos. Čia teko patirti daug nuotykių ir įspūdžių, kopiant į kalnus-ne vienas paslydo, pargriuvo ir visi smagiai juokėsi. Taip pat buvo aplankytas Trabzono etnografinis muziejus. Ten mobilumo dalyviai sužinojo daugiau apie turkų tradicijas ir papročius, liaudies muziką, turkišką tabaką, arbatą, ir lazdynų riešutus.

Sekmadienio išvyka prie Uzungolo (liet. Ilgojo) ežero ilgai išliks dalyvių atmintyje ne tik dėl nuostabių saule nutviekstų kalnų peizažų, bet ir nepakartojamų emocijų, kurias suteikė turkų mokiniai. Autobuse skambėjo visų šalių dainos. Pakeliui prie Uzungolo ežero buvo suplanuotas sustojimas arbatos fabrike. Visi norintys mokėsi rinkti arbatą, apsilankė arbatos ruošimo ceche, mėgavosi vietine juodąja arbata. Čia auginama ir gaminama arbata, jų teigimu, yra išskirtinio skonio, nes arbatkrūmiai šaltuoju laikotarpiu būna padengti sniegu, o jam nutirpus tiesiog veši. Uzungolo ežeras yra 1090 metrų virš jūros lygio. Jis yra Uzungolo nacionalinio parko teritorijoje ir saugomas gamtos objektas. Važiuodami atgal sustojome prie Juodosios jūros.

Penktąją mobilumo dieną  dalyviai pradėjo filosofine diskusija aktualiomis temomis. Šeimininkai kvietė pasisakyti tokiomis temomis kaip socialiniai tinklai, naujienų ir informacijos atsirinkimas ir patikimumas, IKT naudojimas švietime ir panašiai. Po diskusijos projekto mokiniai dalyvavo pamokose, o kitų šalių mokytojai vedė pamokas turkų mokiniams. Kavos pertraukėlės metu visi susitikimo dalyviai valgė  tortą. Po to mokyklos darže sodino braškes. Mokyklos daržas- tai projekto metu atsiradusi nauja erdvė prie mokyklos. Šalia jo, ant mokyklos sienos nupieštų medžių kamienų, mokiniai paliko savo delnų antspaudus.

 Vakare buvo teikiami sertifikatai, susitikimo šeimininkai mokė svečius šokti tautinius šokius. Maloniai nustebino šeimininkų siurprizas- kiekvienai šaliai jie sudainavo dainą tos šalies kalba. Liūdna buvo skirtis, bet ateityje laukia dar du susitikimai. Tad iki…

Medžiagą parengė: Iveta Eidikonytė, IId klasės mokinė
Irena Laužadienė, projekto koordinatorė